Glavni grad njemačke savezne pokrajine Bavarske München, nakon Berlina i Hamburga po broju stanovnika treći grad u Njemačkoj, slovi za jedno od najvažnijih privrednih, saobraćajnih i kulturnih središta države.
Grad kraljeva, vitezova, bogate historije, veleljepnih građevina, zanimljivih muzeja, izvrsne gastronomije, prepun legendi, zanimljivih likova i priča iz prošlosti, a uz sve to pomalo romantičan, ugostio je novinarku magazina “Azra”.
Impresivna kapija Karlstor
Riječ München (Münich) nastala je od riječi “mönch” koja u prevodu znači monah. Prvi put se spominje u 6. vijeku nove ere, a 10. i 11. vijek su periodi kada se spominje i samo ime grada.
Na ulazu u Neuhauser strasse, kada krenemo u pravcu Marienplatza, dočekuje nas impresivna kapija – Karlstor koju je izgradio car Ludvig IV 1302. godine. Karlstor na Karls trgu je primjerak građevine starog Münchena koji nam govori gdje smo došli i šta možemo očekivati.
Olimpijske igre
Godine 1972., München je bio domaćin 20. ljetnih olimpijskih igara Za potrebe Olimpijskih igara značajno je proširen javni prijevoz koji od tada podzemnom i nadzemnom željeznicom povezuje i šire područje grada.
Centar historijskog dijela grada tada je preuređen u pješačku zonu, koja je priča za sebe. Građevine i spomenici iz doba renesanse i baroka dočaravaju vrijeme kada je München bilježio svoj procvat.
Znamenitosti
Negdje na sredini Neuhauser strasse nalazi se jezuitska crkva Sv. Arhangela Mihaila (St. Michael Kirche), najveća renesansna crkva izvan Italije, a sagrađena je u 16. vijeku.
Pred kraj ulice, kroz Augustinerstrasse ili Liebfrauenstrasse ulicu, dolazimo do jednog od simbola grada – Frauenkirchea ili Bogorodičine crkve. Njena dva tornja nalaze se gotovo na svakoj slici Münchena.
Spoljašnost građevine je veoma jednostavna i slabo ukrašena, dok unutrašnjost obiluje svjetlom, suprotno većini gotičkih katedrala. Izgradnja katedrale trajala je samo 20 godina (od 1468. do 1488.), a vodio ju je Jorg von Halsbach koji je, prema legendi, napravio dogovor s đavolom. Đavo će mu pomoći da brže završi katedralu, a Halsbach će mu zauzvrat dati svoju dušu. Građevina je zaista brzo završena.
Katedrala je predstavljala robu s greškom. Halsbah je odbio ispoštovati dogovor, jer crkva nije imala prozore. I tačno s mjesta gdje su oni stajali nije se vidio nijedan prozor. Đavo se naljutio i brzo napustio crkvu. Na mjestu gdje je on stajao, ostali su njegovi tragovi – Đavolje stope. Pod ljutnjom je obećao da će oko crkve stalno puhati vjetar kao podsjetnik na neispoštovani dogovor.
I zaista, na samom ulasku u katedralu postoje Đavolje stope, a oko katedrale stalno puše blagi vjetrić.
Marienplatz – glavni trg u Münchenu
Neuhauser strasse izlazi na Marienplatz – Marijin trg, koji datira još od 1158. godine. Nekada se zvao Schrannenmarkt i predstavljao je pijačno mjesto. Seljaci i trgovci su se ovdje sastajali radi razmjene dobara – vina, jaja, ribe, brašna. Henry, zvan Lav, pretvorio je Marienplatz u središte Münchena koje je sve do danas s punim pravom ostalo kao srce grada.
Trgom dominiraju tri građevine – dvije gradske vijećnice (stara i nova) i Marijin stub. Moramo spomenuti da trg krasi i fontana Fischbrunen.
Neues Rathaus (Nova gradska kuća) najviše privlači svojim izgledom. Sagrađena je u 19. vijeku u neogotičkom stilu. Osim privlačne arhitekture, Neues Rathaus je poznata i po Glokenšpilu, velikom satu koji tri puta dnevno (11:00, 12:00 i 17:00 h) sa svoja 43 zvona i 32 mehaničke marionete u prirodnoj veličini izvodi predstavu.
Munchen ima 1200 fontana, a najstarija fontana nalazi se baš na Marijinom trgu – Fischbrunnen. Prema legendi, svako ko opere svoj novac ili novčanik u ovoj fontani, neće imati finansijskih problema.
Jedan od ljepših trgova u kraljevskom gradu je trg Platzl na kome se nalazi najpoznatija Minhenska pivara – Hofbräuhaus.
I Minhenska rezidencija je mjesto koje nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Posjeduje 130 prostorija s blagom, namještajem, umjetničkim djelima, amfiteatrom i 10 dvorišta.
The post “Azra” u Münchenu: Grad kraljeva, vitezova, muzeja, bogatstva appeared first on Azra Magazin.